Wrastające paznokcie – powszechny problem

Wrastające paznokcie na palcach nóg to problem, który dotyka nawet trzech czwartych społeczeństwa.

main

Wrastające paznokcie na palcach nóg to problem, który dotyka nawet trzech czwartych społeczeństwa.

Zazwyczaj sami jesteśmy sobie winni – najczęstsze przyczyny to obcinanie paznokci zbyt krótko i na okrągło oraz noszenie zbyt wąskich (zwłaszcza na czubkach) butów i na zbyt wysokich obcasach. W takim obuwiu nie zostawiamy krótko ściętym paznokciom miejsca więc te rosnąc, podwijają się i wbijają w skórę. Takie same konsekwencje może mieć noszenie butów z płaskimi noskami uciskającymi paznokcie od góry.

 

Wrastający paznokieć powoduje nie tylko ból, ale także obrzęk i stan zapalny, widoczny zazwyczaj jako zaczerwienienie. Może on się wbijać tylko w wał paznokciowy na samym końcu palca, ale może także przy, w połowie lub na całej długości.

 

Kiedyś jedyną metodą leczenia tej dolegliwości było całkowite, chirurgiczne usunięcie całego paznokcia. Dziś podologia oferuje na szczęście kilka innych znacznie mniej inwazyjnych i całkowicie bezbolesnych metod.

 

Gdy wrasta tylko kąt paznokcia, wystarczającym zabiegiem jest tzw. tamponada. Polega ona na wsunięciu specjalnej gazy nasączonej środkiem przeciwzapalnym pomiędzy wał a paznokieć. Po kilku minutach tampon usuwa się i wycina fragment płytki, który wrastał w skórę, a na krawędź paznokcia nasuwa się przeciętą wzdłuż jednego brzegu rurkę, która przywraca paznokciowi właściwy tor jego wzrostu.

 

Jeśli paznokieć wrasta w wyniku podwijania się jego brzegów, można na niego założyć klamrę BS Quick – elastyczny pasek naklejany na brzeg paznokcia, która podnosi płytkę paznokcia na całej szerokości. Gdy paznokieć odrasta, klamra przesuwa się razem z nim i konieczne jest założenie nowej. Zazwyczaj paznokieć odrasta już całkowicie właściwym torem po 4-5 wymianach klamry.  Istnieją też inne rodzaje klamr, z aluminiowego drutu, który mocuje się pod brzegiem paznokcia, w miejscu, w którym zaczyna on wrastać w ciało.

 

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w okolicy paznokcia pojawił się stan zapalny, najpierw należy całkowicie wyleczyć zakażenie, a dopiero potem można się zabrać za prostowanie paznokcia.

Polecane produkty

Polecane wpisy

blog
Potliwość stóp

Na stopach znajduje się największe zagęszczenie gruczołów potowych …

przeczytaj
blog
Czas na sandałki – odsłaniamy stopy na wiosnę

Noszenie odkrytego obuwia zobowiązuje – stopy powinny być …

przeczytaj
blog
Domowy pedicure krok po kroku

przeczytaj
blog
Jak rozprawić się z silnie popękanymi piętami?

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałym …

przeczytaj