Zimowa pielęgnacja stóp

Jeżeli myślisz, że zimą można poświęcić stopom mniej uwagi niż latem, to bardzo się mylisz. Właśnie zimą – stopy uwięzione w butach, na zmianę marznące i przegrzewane, wymagają szczególnie starannej pielęgnacji.

main

Jeżeli myślisz, że zimą można poświęcić stopom mniej uwagi niż latem, to bardzo się mylisz. Właśnie zimą – stopy uwięzione w butach, na zmianę marznące i przegrzewane, wymagają szczególnie starannej pielęgnacji.

Skóra stóp wprawdzie jest znacznie grubsza niż na innych częściach ciała, ale to wcale nie oznacza, że jest bardziej odporna. Zima to dla niej czas ciężkiej próby. Na stopach jest dużo gruczołów potowych, a niewiele łojowych, które chroniłyby skórę przed utratą wilgoci, dlatego tak łatwo ulegają przesuszeniu i stają się szorstkie. Wtedy na piętach, palcach i podeszwach narasta warstwa zrogowaciałego, często pękającego naskórka. W ciepłych, zimowych butach skóra nie oddycha, mocniej się poci, a naskórek staje się wtedy rozpulchniony. Sprzyja to powstawaniu przykrego zapachu, zakażeniom bakteryjnym i infekcjom grzybiczym. A zbyt ciasne obuwie może prowadzić do niedokrwienia i przemarznięć. Dlatego zimą pielęgnacji stóp warto poświęcić tyle samo czasu, co wiosną i latem.

 

Zacznij od kąpieli dla stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem garści soli – odświeży to i odżywi skórę, poprawi krążenie oraz zmiękczy naskórek, przez co łatwiej go będzie wygładzić. Do usuwania martwego naskórka zamiast pumeksu lub tarki lepiej używać naturalnego peelingu, który poza ścieraniem także nawilża i odżywia skórę. Po wysuszeniu stóp wmasuj w nie krem zawierający glicerynę i masło shea – warto to robić po każdym wieczornym prysznicu.

 

Aby zapobiec nadmiernej potliwości stóp w zimowych butach, warto rano posmarować stopy kremem zawierającym olejek z drzewa herbacianego (działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo) lub kremem odświeżającym.  W ciągu dnia można spryskiwać stopy dezodorantem odświeżającym,  który nie tylko nadaje stopom świeży zapach, ale także nie dopuszcza do rozwoju bakterii i grzybów. Z potem doskonale radzi sobie także talk, który chłonie wilgoć ze skóry, lecz niestety może pozostawiać białe ślady na odzieży.

 

Jeżeli masz problemy z potliwością stóp, dobrze zrobi im od czasu do czasu kąpiel ziołowa – np. napar z kory dębu zmniejsza potliwość, a z szałwii i rumianku zadziała odkażająco, zapewniając nogom dodatkowo uczucie lekkości. Stopy myj w letniej wodzie, żeby jeszcze bardziej nie pobudzać gruczołów potowych.

 

Zimą warto wybierać skórzane obuwie – naturalna skóra lepiej chroni przed zimnem niż sztuczne tworzywa. Buty nie powinny być zbyt ciasne ani mieć wąskich nosków – to powoduje niedokrwienie. Unikaj też syntetycznych skarpet. W pracy lepiej zmieniaj zimowe obuwie na lekkie i przewiewne.

 

Kiedy stopy są ściśnięte w ciasnych butach, łatwo o bolesny problem, jakim są wrastające paznokcie. Jeżeli masz taką skłonność, uważaj, by nie skracać za mocno paznokci. Obcinaj je prosto, nie wycinaj rogów.

Polecane produkty

Polecane wpisy

blog
Potliwość stóp

Na stopach znajduje się największe zagęszczenie gruczołów potowych …

przeczytaj
blog
Czas na sandałki – odsłaniamy stopy na wiosnę

Noszenie odkrytego obuwia zobowiązuje – stopy powinny być …

przeczytaj
blog
Domowy pedicure krok po kroku

przeczytaj
blog
Jak rozprawić się z silnie popękanymi piętami?

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałym …

przeczytaj