Zimne stopy

„Zimne ręce – gorące serce” – mówi popularne przysłowie - problemów z zimnymi stopami doświadcza bardzo wiele kobiet, zwłaszcza zimą. Dlatego SheFoot wprowadził na rynek krem zaprojektowany specjalnie do zimowej pielęgnacji stóp, który nie tylko nawilża skórę stóp, chroni przed …

main

„Zimne ręce – gorące serce” – mówi popularne przysłowie – problemów z zimnymi stopami doświadcza bardzo wiele kobiet, zwłaszcza zimą. Dlatego SheFoot wprowadził na rynek krem zaprojektowany specjalnie do zimowej pielęgnacji stóp, który nie tylko nawilża skórę stóp, chroni przed nieprzyjemnym zapachem, ale także przyjemnie rozgrzewa.

Przyczyną zimnych stóp może być na przykład wysoka i szczupła budowa ciała. Marznięcie stóp bywa też spowodowane stresem i uczuciem niepokoju – reakcją organizmu może być wtedy zaburzenie krążenia krwi i ograniczony jej dopływ do stóp. Zimne stopy towarzyszą też osobom, które łatwo ulegają emocjom. Uczucie to zazwyczaj jest wtedy przejściowe i mija, gdy organizm się uspokoi.

 

Do kurczenia się naczyń krwionośnych przyczyniają się też papierosy, dlatego osoby dużo palące mogą w pewnym momencie zauważyć, że ich stopy stają się coraz chłodniejsze i mniej odporne na zimno. Nikotyna powoduje, że naczynia krwionośne się kurczą. To prowadzi do problemów z krążeniem. W konsekwencji, kończyny palacza są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Tego typu syndromy zimnych stóp nie są groźne dla zdrowia i zwykle nie wymagają leczenia.

 

Jak można walczyć z zimnymi stopami?

Jeśli marznięcie stóp nie ma podłoża chorobowego, wystarczy po prostu większa dbałość o kondycję stóp. Przede wszystkim osoby palące powinny się pożegnać z papierosami. Jeśli stopy są podatne na marznięcie, powinniśmy chronić je przed wychłodzeniem zarówno na dworze, jak i w pomieszczeniach. Gdy robi się chłodno, obowiązkowo zakładamy dobrze ocieplane buty na grubej podeszwie i ciepłe skarpetki z „oddychającego” materiału, unikamy też chodzenia boso po chłodnej podłodze.

 

Stopy z tendencją do marznięcia nie powinny mieć kontaktu z wilgocią, zwłaszcza przy niskich temperaturach – trzeba więc pilnować, aby nie pociły się nadmiernie w ciepłym obuwiu. Zimne stopy należy codziennie smarować kremami rozgrzewającymi, zawierającymi w swoim składzie witaminy i masło shea (np. zimowy krem rozgrzewający SheFoot), przyda się też masaż stóp. W jadłospisie nie może zabraknąć dań o działaniu „rozgrzewającym”, z niską zawartością tłuszczu, a największymi sprzymierzeńcami będą warzywa, owoce i ostre przyprawy – imbir, cynamon, papryka, chrzan.

 

Gdy zimne stopy stają się bardzo dokuczliwe, możemy spróbować uelastycznić naczynia krwionośne za pomocą prostych kąpieli. Stopy moczymy najpierw przez minutę w zimnej wodzie, po czym od razu przekładamy je do miski z wodą gorącą, również na 60 sekund. Czynność tą powtarzamy kilka razy. Poprawę ukrwienia zapewnią też regularne ćwiczenia gimnastyczne.

 

Najczęstsze przyczyny marznięcia stóp:

  • Stres i niepokój
  • Choroby układu krążenia i układu oddechowego
  • Odmrożenia
  • Palenie papierosów
  • Leki (np. niektóre leki antykoncepcyjne)
  • Ucisk (np. niewygodne skarpetki lub ciasne obuwie)
  • Utrzymywanie stóp przez długi czas w niewygodnej pozycji (podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze).

Polecane produkty

Polecane wpisy

blog
Potliwość stóp

Na stopach znajduje się największe zagęszczenie gruczołów potowych …

przeczytaj
blog
Czas na sandałki – odsłaniamy stopy na wiosnę

Noszenie odkrytego obuwia zobowiązuje – stopy powinny być …

przeczytaj
blog
Domowy pedicure krok po kroku

przeczytaj
blog
Jak rozprawić się z silnie popękanymi piętami?

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałym …

przeczytaj