Potliwość stóp

Na stopach znajduje się największe zagęszczenie gruczołów potowych - jest ich około 250 tysięcy- więcej niż na jakiejkolwiek innej części ciała, dlatego nikogo nie dziwi, że stopy mocno się pocą.

main

Na stopach znajduje się największe zagęszczenie gruczołów potowych – jest ich około 250 tysięcy- więcej niż na jakiejkolwiek innej części ciała, dlatego nikogo nie dziwi, że stopy mocno się pocą.

Wydzielają nawet szklankę potu dziennie, co prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu, a także utrudnia zachowanie właściwej higieny – ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów. Co ciekawe sam pot nie ma przykrego zapachu – generują go bakterie znajdujące się na naszych stopach, gdy wejdą z nim w reakcję. Dlatego warto stosować antyperspiranty lub dezodoranty do stóp o działaniu przeciwbakteryjnym. Dezodorant usuwa brzydki zapach i zabija bakterie, a antyperspirant dodatkowo zmniejsza potliwość.

 

Jeżeli masz problemy z nadmierną potliwością stóp, do codziennej pielęgnacji wybierz krem antyperspiracyjny lub zawierający olejek z drzewa herbacianego, który dzięki właściwościom bakteriobójczym i grzybobójczym pomaga zachować prawidłową higienę.

 

W ciągu dnia można spryskiwać stopy dezodorantem odświeżającym,  który nie tylko nadaje stopom świeży zapach, ale także nie dopuszcza do rozwoju bakterii i grzybów. Z potem doskonale radzi sobie także talk, który chłonie wilgoć ze skóry, lecz niestety może pozostawiać białe ślady na odzieży.

 

Stopom dotkniętym tym nieprzyjemnym problemem dobrze zrobi od czasu do czasu (np. raz w tygodniu) ziołowa kąpiel– np. napar z kory dębu zmniejsza potliwość, a z szałwii i rumianku zadziała odkażająco, zapewniając nogom dodatkowo uczucie lekkości. Stopy myj w letniej wodzie, żeby jeszcze bardziej nie pobudzać gruczołów potowych.

 

Profilaktyka polega także na noszeniu skarpet i butów z naturalnych „oddychających” materiałów. Przy tego typu skłonnościach lepiej nosić odkryte obuwie (jeżeli pozwala na to pogoda) lub buty z naturalnych materiałów oraz specjalne skarpety z włókien bambusa, które szybko wchłaniają i odparowują wilgoć a do tego działają bakteriobójczo. Możesz też stosować pochłaniające pot wkładki do butów.

Polecane wpisy

blog
Czas na sandałki – odsłaniamy stopy na wiosnę

Noszenie odkrytego obuwia zobowiązuje – stopy powinny być …

przeczytaj
blog
Domowy pedicure krok po kroku

przeczytaj
blog
Jak rozprawić się z silnie popękanymi piętami?

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałym …

przeczytaj
blog
Jak właściwe dobrać obuwie?

Wykonanie dobrego damskiego obuwia to prawdziwa sztuka, ale …

przeczytaj