Wymocz stopy przez 7 minut w letniej wodzie z solą lub odrobiną płynu do kąpieli lub delikatnego mydła. Dłuższa kąpiel niepotrzebnie rozpulchnia skórę i sprzyja jej przesuszeniu. Kilka kropli olejku dodatkowo podziała relaksująco.
Tarką/pilnikiem z papierem ściernym usuń zgrubiałą skórę na piętach, palcach i podeszwach. Specjaliści odradzają tarki metalowe, gdyż łatwo ranią skórę. Jeżeli twoja skóra jest popękana, prowadź tarkę wzdłuż pęknięć – nigdy odwrotnie, bo powiększysz pęknięcia.
Obetnij paznokcie. Wymoczone są elastyczne, dzięki czemu łatwiej je wymodelować. Suche mogą się kruszyć lub pękać. Inaczej jest z piłowaniem – zaczekaj aż wyschną, inaczej rozwarstwiają się i strzępią. Gdy są jeszcze wilgotne za pomocą patyczka usuń skórki.
Gdy stopy są suche zastosuj pilnik o niższej gradacji lub peeling – wygładzi to skórę i sprawi, że będzie jedwabista w dotyku. Pozwoli to także aktywnym składnikom zawartym w kremach wniknąć w głębsze warstwy naskórka. Po zabiegu jeszcze raz opłucz i osusz stopy.
Ważnym krokiem jest nawilżanie i odżywianie skóry odpowiednim kremem do stóp – dobierz wariant dostosowany do twojej skóry i problemów z jakimi się borykasz. Wmasuj go ruchami kolistymi szczególnie w pięty i miejsca narażone na otarcia przez buty. Jeśli skóra jest przesuszona, warstwa kremu powinna być gruba – owiń wtedy stopy folią i zdejmij ją po godzinie. Nie ścieraj resztek kremu – załóż bawełniane skarpetki.
Jeżeli masz problem z potliwością stóp i brzydkim zapachem dobierz odpowiedni środek zapobiegający tej dolegliwości – dezodorant odświeżający lub antyperspirant.