Wykonanie dobrego damskiego obuwia to prawdziwa sztuka, ale dopasowanie go do wielkości i kształtu stopy to też nie lada wyzwanie.
Wykonanie dobrego damskiego obuwia to prawdziwa sztuka, ale dopasowanie go do wielkości i kształtu stopy to też nie lada wyzwanie.
Wykonanie dobrego damskiego obuwia to prawdziwa sztuka, ale dopasowanie go do wielkości i kształtu stopy to też nie lada wyzwanie. W grę wchodzi nie tylko rozmiar (czyli długość), ale także szerokość, kształt noska, wysokość podbicia i odpowiednie wyważenie, a także tęgość buta określana przez producentów literami od E do I. Na samym końcu zostaje nam wysokość i szerokość obcasów.
Duże znaczenie ma szerokość buta w podbiciu. Niedopasowany but, szczególnie zbyt wąski, sprawia, że stopa bardzo się męczy i może doprowadzić do metatarsalgii, czyli bólów śródstopia na skutek deformacji stopy. Dobrze jest kupować buty późnym popołudniem lub wieczorem, gdy stopa jest poszerzona (rano stopy są nieco mniejsze). Ważne by przymierzając nowe buty, zrobić w nich kilka kroków na twardym podłożu, gdyż stopa w takiej sytuacji pod wpływem ciężaru nieco wydłuża się oraz poszerza.
– powinny być z materiału zapewniającego dobrą wentylację – takimi są skóra lub nieimpregnowane płótno.
– podeszwa powinna być sprężysta, grubości około 1 cm – wtedy amortyzuje ona wstrząsy i nierówności oraz chroni stopy przed urazami podczas chodzenia na twardym podłożu.
– dobrze, jeżeli buty mają sztywny zapiętek, trzymający stopę w prawidłowej osi. Jeżeli buty są odkryte, wszelkie klamerki, sprzączki i wiązania są mile widziane, bo pomagają precyzyjnie dopasować szerokość pantofla do wymiarów stopy.
– przód buta musi mieć taką szerokość, aby wszystkie palce mogły w nim się swobodnie ułożyć, nie zachodząc na siebie.
– wewnętrzna wkładka powinna być wymodelowana tak, aby dawała oparcie naturalnym łukom stopy. Szczególnie ważne jest, aby miała odpowiednią wypukłość w podbiciu, czyli między piętą, a miejscem zgięcia palucha, tam gdzie prawidłowo zbudowana stopa ma dość wyraźne wgłębienie. Stopa powinna się w tym miejscu opierać na wymodelowanej podeszwie.
– podeszwa musi być antypoślizgowa, a od środka elastyczna, najlepiej skórzana. Wyściółka powinna być gładka, bez żadnych wystających szwów.
– jeżeli kupujesz buty na obcasie – niech nie będzie on wyższy niż 6cm. But na obcasie powinien być o około 1cm dłuższy od stopy.
– do butów, szczególnie tych na obcasie, dokup specjalne wkładki żelowe, które amortyzują nacisk na śródstopie.
Noszenie odkrytego obuwia zobowiązuje – stopy powinny być …
Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałym …