Halluksy

Halluks to zwyrodnienie największych palców stóp. Uważane są za typowo kobiecą przypadłość, chociaż miewają je także mężczyźni.

main

Halluks to zwyrodnienie największych palców stóp. Uważane są za typowo kobiecą przypadłość, chociaż miewają je także mężczyźni.

W zdrowej stopie paluch ustawiony jest wzdłuż osi równoległej do pozostałych palców. Pod wpływem nacisku np. nosków lub boków butów wykrzywiają się one do środka i na bok. Do ich powstawania prowadzi wiotkość mięśni i wiązadeł stopy (może być wrodzona, ale może też pojawiać się okresowo, na przykład w czasie ciąży), ale w dużej mierze także moda na chodzenie w butach na wysokich obcasach. W takim obuwiu przednia część stopy jest bardzo przeciążona, co powoduje, że kość śródstopia ustawia się wachlarzowato, a wąskie noski butów uciskają paluchy, sprzyjając ich deformacji. Koślawości palucha sprzyja też spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej, zwłaszcza w połączeniu z nadwagą. Dużą rolę odgrywa też czynnik genetyczny.

 

Pierwsze niepokojące sygnały to częste bóle stóp w ich przedniej części, pieczenie podeszw i tworzenie się modzeli. Dolegliwości te są skutkiem zmiany mechaniki pracy stóp – paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia. Póki te zmiany nie są duże, a deformacja stawu nie jest jeszcze zbyt widoczna, istnieje szansa na zatrzymanie tego procesu bez interwencji chirurgicznej.

 

Walkę z halluksami należy zacząć od zmiany obuwia – zmienić szpilki na płaskie buty z szerokim przodem, w których stopa nie będzie uciskana. Należy też stosować różnego rodzaju wkładki, aparaty i osłonki, które mechanicznie korygują ustawienie dużego palca. Niektóre z nich nosi się w obuwiu a niektóre zakłada na noc – dostępne są w niektórych drogeriach i sklepach rehabilitacyjnych. Warto też codziennie ćwiczyć stopy (np. chodzić na palcach), aby wzmocnić mięśnie i wiązadła.

 

Zdeformowanemu stawowi można przywrócić właściwy kształt tylko operacyjnie. Po zabiegu konieczne jest unieruchomienie stopy w gipsie. Ponieważ dolegliwość ta nie tylko brzydko wygląda, ale także boli i utrudnia chodzenie, warto konsekwentne dbać o stopy i zapobiegać rozwojowi halluksów, aby nie być skazanym na interwencję chirurga i długą rehabilitację.

Polecane produkty

Polecane wpisy

blog
Potliwość stóp

Na stopach znajduje się największe zagęszczenie gruczołów potowych …

przeczytaj
blog
Czas na sandałki – odsłaniamy stopy na wiosnę

Noszenie odkrytego obuwia zobowiązuje – stopy powinny być …

przeczytaj
blog
Domowy pedicure krok po kroku

przeczytaj
blog
Jak rozprawić się z silnie popękanymi piętami?

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałym …

przeczytaj